Rehabilitacja ruchowa w domu podopiecznego

Osoby starsze, niepełnosprawne oraz chore, które nie są w stanie radzić sobie samodzielnie z prowadzeniem domu, potrzebują pomocy nie tylko z zakresu wykonywania codziennych czynności. Dlatego świadczona przez nas opieka nad osobami niesamodzielnymi obejmuje również troskę o to, by w maksymalny sposób przywrócić podopiecznym odpowiednią sprawność ruchową – tak niezbędną do tego, by móc samodzielnie funkcjonować. W tym celu prowadzimy profesjonalną rehabilitację ruchową, zwaną również kinezyterapią.

W tym miejscu chcielibyśmy przybliżyć Wam, czym w praktyce jest rehabilitacja ruchowa i dlaczego tak ważne jest, by zapewnić ją osobom starszym i niepełnosprawnym.

Jeśli mielibyśmy określić główny cel, dla którego stosowana jest rehabilitacja ruchowa, byłoby to przywrócenie maksymalnej sprawności fizycznej oraz uśmierzenie różnego rodzaju bólów, zwłaszcza związanych z kręgosłupem, miednicą i stawami. Tym samym można sprawić, że zwiększa się komfort życia, a także poprawia się samopoczucie chorego oraz jego nastawienie do życia.

Kinezyterapia, czyli rehabilitacja ruchowa, to – jak nazwa wskazuje – terapia, której podstawowym narzędziem jest ruch. Ćwiczenia w ramach tej terapii nasi pacjenci mogą wykonywać samodzielnie – oczywiście pod regularną kontrolą fizjoterapeuty – oraz przy pomocy terapeuty. Mogą być one bierne, czynne, a także oddechowe. Dobrymi efektami cieszą się także ćwiczenia wykonywane w wodzie. Bardzo ważną kategorią są również ćwiczenia mające na celu pionizację pacjenta, a nawet jego ponowną naukę chodzenia.

Dlaczego efekty rehabilitacji ruchowej są tak ważne w codziennym życiu osoby starszej lub niepełnosprawnej? Bo pozwalają odtworzyć sprawność mięśni, stawów, ruchów, a także dokonują korektę postawy.

Program rehabilitacji ruchowej jest zawsze dostosowywany do konkretnych potrzeb każdego pacjenta. Terapeuta tworzy dla niego zestaw ćwiczeń zarówno miejscowych, czyli oddziałujących na chore partie ciała, jak i ogólnych. Ten rodzaj terapii można stosować przy każdym rodzaju niepełnosprawności – trwałej, okresowej, częściowej oraz takiej, która jest całkowicie odwracalna dzięki wykonywanym w ramach kinezyterapii ćwiczeniom. Skuteczność tego typu terapii jest możliwa dzięki dwóm właściwościom, do których zdolny jest ludzki organizm – regeneracji oraz plastyczności.

Odpowiednia sprawność ruchowa to bardzo ważne zagadnienie w życiu osób starszych, które pragną być samodzielne i zdolne do wykonywania przynajmniej podstawowych czynności związanych z prowadzeniem domu oraz z higieną osobistą. Ze względu na wiek przywrócenie odpowiedniej sprawności ruchowej wymaga więcej czasu i uwagi – ale nasi specjaliści dążą do tego, by małymi kroczkami doskonalić zdolności ruchowe podopiecznych. Doceniamy przy tym każdy sukces, gdyż widzimy, jak wielkie ma on znaczenie dla chorego.

Osoby, które cierpią na różnego rodzaju dysfunkcje ruchowe, zmagają się nie tylko z trudnościami w poruszaniu się. Wśród innych konsekwencji należy wymienić:
– popadanie w zniechęcenie, apatię, brak chęci do życia,
– brak samoakceptacji,
– poczucie, że jest się ciężarem – również finansowym – dla rodziny,
– rosnącą bezradność i brak nadziei na poprawę, co może nawet doprowadzić do braku chęci uczestnictwa w ćwiczeniach rehabilitacyjnych (brak wiary w ich skuteczność).

Wybierając opiekę dla swojego starszego bliskiego, warto zadbać nie tylko o to, by obejmowała ona codzienne czynności, takie jak gotowanie, sprzątanie czy pomoc w utrzymywaniu higieny. Ważne, by zadbać również o zdrowie tej osoby – zarówno fizyczne, jak i psychiczne.